Resultat


Resultat för Red Bull Nordenskiöldsloppet.
Välj år genom tabbarna nedan. Använd sökfältet för att söka efter enskild deltagare, eller klicka på rubrikerna för att sortera i listan. Observera att listan är bruten över flera sidor. Sidnavigering nås i botten av listan.


2017
2016 1884

Plac.Plac. Kat.StartnoNamnEfternamnNat.Kat.KlubbTidStatus
11257AndreasNYGAARDNORMTeam Santander11:48:07FIN
22103Oeyvind MoenFJELDNORMTeam Santander11:48:08FIN
33385ChristofferLINDAVALLFINMSki Team Mäenpää11:49:47FIN
44242ErikMELIN SOEDERSTROEMSWEMÖstersunds SK11:51:40FIN
55249KlasNILSSONSWEMSkellefteå XC/ Team Igne11:54:06FIN
66389Kjetil HagtvedtDammenNORMTeam Leasseplan11:54:10FIN
77386HansMäenpääFINMSki Team Mäenpää12:00:21FIN
88393JohanLOEVGRENSWEMTeam Igne / Vännäs SK12:00:56FIN
99296BjoernRYDVALLSWEMTeam Igne / Lycksele IF12:03:53FIN
1010244EsaMURSUFINMKuusamon Erä-Veikot12:03:54FIN
1111342ErikWICKSTROEMSWEMUlricehamns IF12:08:40FIN
1212380BrianMcKeeverCANMLifesport Ski Team12:09:38FIN
1313391TommyGustafssonSWEMHemmingsmarks SK12:10:25FIN
1414246KristofferNIELSENNORMIF Ørn12:34:20FIN
1515397SergeyIVANOVRUSM12:34:25FIN
1616297JohanSamuelssonSWEMSK Järven12:34:26FIN
1717188TommyHågensenNORMSkonseng UL12:40:40FIN
1818193BobNIEMI-IMPOLASWEMSK Bore12:46:16FIN
1919333TeemuVIRTANENFINMFinlandia-hiihto Team12:46:18FIN
2013NinaLINTZENSWEFStudentidrotten i Luleå13:01:00FIN
2120390ThommyLarssonSWEMTeam B3IT13:01:02FIN
2221352AndreasBlohmSWEMFilipstads SF13:06:07FIN
2322218Bent TommyLarsenNORMTOBIL - Skagerak Sportsklubb13:18:48FIN
2423144GerhardEckmaier jun.AUTMMariazellerland Classics13:19:21FIN
2524314MikaelStenqvistSWEMSävast Ski Team IF13:31:08FIN
2625136AntonioCicchettiSWEMVästerås SkidKlubb13:42:04FIN
2726164JohanFurunäsSWEMIFK Mariefred13:43:59FIN
2827353PetterAlapääSWEMLuleguttene13:44:05FIN
2928267OlleOlssonSWEMSK Bore13:44:07FIN
3029341JacobWestlingSWEMGrycksbo IF OK13:54:05FIN
3130355RobertBomanSWEMStrömnäs GIF13:54:24FIN
3231224TommieLindblomSWEMStockholms Rullskidklubb / Team Jiezzah14:00:57FIN
3332354AndreVollan JohanssonSWEMAmmarnäs IF14:03:26FIN
3433168MagnusGraasSWEMOK Linné14:04:34FIN
3534176GöranHammarsonSWEMStockholms RK / Team Jiezzah14:16:36FIN
3534199TomasJelinekSWEMTeam Jiezzah/Sundbybergs IK skidor14:16:36FIN
3534350GunnarLindahlSWEMTeam Jiezzah/Sundbybergs IK skidor14:16:36FIN
3534394DanielEdquistSWEMAxa SC /Team Jiezzah14:16:36FIN
3938252IsakNilssonSWEMGnosjö FK14:26:05FIN
4039152FredrikErixonSWEMSTOORSTÅLKA14:28:05FIN
4140179PatrickHanssonSWEMKarlslundsif14:28:30FIN
4241392SimonJohanssonSWEMVännäs SK14:41:04FIN
4342357StigLundmarkSWEMSveaskogs IF14:41:14FIN
4443234Jan ErikLäntaSWEMJokkmokks SK14:42:45FIN
4544302MichaelSeitzGERMSpeedteam Freiburg FT184414:47:33FIN
4645155RolandFjellströmSWEMKarlslunds IF14:50:01FIN
4645163LennartFrommegårdSWEMKarlslunds IF14:50:01FIN
4847364DanielPERSSONSWEMBrink Ski Team14:50:29FIN
4948289GunnarRasmussenNORMTverrelvdalen IL14:55:58FIN
5049112TorbjörnAnderssonSWEMTeam Samelandsresor14:55:59FIN
5150250LarsNilssonSWEMStrömnäs GIF14:55:59FIN
5251288JoacimRangedahlSWEMSk Nor14:59:25FIN
5352271Mathis OliverPenthaNORM15:00:15FIN
5426EmmaBERGSTROEMSWEFKalix SK15:01:54FIN
5553274Lars-ErikPerssonSWEMKarlslunds IF15:10:36FIN
5654143SimonDräyerSUIMSC Lenk15:15:16FIN
5755194CharlieIsakssonSWEMMalgovik GoIF15:17:05FIN
5856129SimonBjurènSWEMsågmyra sk15:17:10FIN
5957119EmilArnlundSWEMAxa sports club15:19:52FIN
6058185ClaesHjertmanSWEMTeam Jiezzah/Åkersberga SK15:22:48FIN
6159262PålOlofssonSWEMAXA Sports Club15:27:06FIN
6260245Nils-FredrikMörnerSWEMTeam Måns15:30:29FIN
6361221UlfLekebornSWEMIFK Lindesberg15:31:18FIN
6462202ErikJohanssonSWEMVästerås Skidklubb15:40:25FIN
6563150NicklasEnlundSWEMEksjö SOK15:42:27FIN
6664359JonHåkanssonSWEMJokkmokks SK15:46:17FIN
6765356PeterArvidssonSWEMJokkmokks SK15:46:17FIN
6866269ToreOräddSWEMTeam Samelandsresor15:58:47FIN
6967291ErwinReinthalerAUTMStreuner Skiclub16:07:20FIN
7068292TobiasReinthalerAUTMBergbiker Gastein16:07:20FIN
7169358DavidHannlerSWEMJokkmokks SK16:10:28FIN
7270294StefanRodheimSWEMSK Glädjen16:11:46FIN
7371160FredrikForsgrenSWEMTeam Jokkmokks Korv & Rökeri16:20:05FIN
7472331HelgeVedvikNORMGrong IL16:20:41FIN
7573388RoineÅströmSWEMSpöland Vännäs IF16:20:42FIN
7674304BjörnSjöbergSWEMMotala AIF skidor16:20:42FIN
7775298JonSamuelssonSWEMBålsta SK16:26:08FIN
7876134AndersCarbonnierSWEMUmar Sports Club16:27:34FIN
7977241GeraldMayrhoferAUTMSKV Deutsch Kaltenbrunn16:31:20FIN
80322AndreaWickbom (U26)SWEFSävast Ski Team16:31:59FIN
8178361UrhoHaksoFINMÄngelbrecksloppet16:36:11FIN
8279248OscarNilssonSWEMFilipstad SF16:45:50FIN
8380223MattiasLindSWEMRehns BK Skidor16:52:21FIN
8481204LinusJohansson (U26)SWEMBorås SK16:53:07FIN
8582174KennethHagmanSWEMSvenska Marinvaror16:53:45FIN
8644OliviaHANSSONSWEFKarlslunds IF16:56:21FIN
8783115LarzAnderssonSWEMKarlslunds IF16:56:21FIN
8884383MaximilianSchattauerSWEMTeam Jiezzah/Älvdalens IF16:57:58FIN
8985127FredrikBernstenSWEMSpikbodarnas IK Östersund17:05:58FIN
90533MalinKAELLMANFINFTeam Sportia Mattsson17:10:58FIN
9186325MelletTveråNORMKorgen IL17:13:59FIN
9287284HeikiPrantsESTMVõru Suusaklubi17:14:01FIN
9388379Per-ErikHöglundSWEMSkellefteå XC17:16:41FIN
9489108JohanAlbertssonSWEMUmara Sports Club17:18:59FIN
9590235SvenLöfvenbergSWEMHällefors SK17:21:19FIN
9691346GløerWinsvoldNORMNorkart BIL17:21:48FIN
9792147JohanEkmanSWEMStrömnäs GIF17:22:43FIN
9893183DavidHerneGBRMpro-trener17:23:37FIN
9994225NiklasLindellSWEMMälarö SoK17:23:42FIN
10095280ThobiasPetterssonSWEM17:24:29FIN
10196107AtleAgerSWEMStudentidrott Luleå17:26:39FIN
10297233JoonasLämsäSWEMFöreningen Studentidrott Luleå17:26:39FIN
10398182SverreHenriksenNORM17:26:58FIN
104614StinaHöglundSWEFSkellefteå XC17:26:58FIN
105717SaraKarlssonSWEFGnosjö FK17:34:59FIN
10699268GöranOlssonSWEMErikslunds SK17:37:53FIN
107100313UlfStenmanFINMLarsmo IF17:37:55FIN
108101137JonasColtingSWEMTeam Colting Coaching17:40:48FIN
109102338NiclasWardSWEMMälarö SOK17:47:40FIN
110103349PeterÅhlenSWEMNorbergs CK17:51:33FIN
111104258MattiNylundSWEMSigtuna OK17:54:46FIN
112105153GerardEvansGBRMLondon Region Nordic Ski Club17:57:41FIN
113106142SimonDouglasGBRMXC Gold18:02:11FIN
114107384LeifÅhmanSWEMHägersta GF18:05:46FIN
115108396JaakKilmiESTMSportravel Estonia18:14:28FIN
116109133JonasBystedtSWEMHemsö IF18:16:32FIN
117110132OlleBystedtSWEMHemsö IF18:16:32FIN
118825EmmaErikssonNORFMattila Ik18:20:04FIN
119111154PelleEwaldSWEM18:20:05FIN
120112178Torben MichaelHansenDENMHolte18:20:08FIN
121113210StefanKarlssonSWEMRonneby OK18:20:32FIN
122114180FredrikHedlundSWEMRonneby OK18:20:32FIN
123115287ThomasRaachGERMLanglauf.company18:30:16FIN
124116228MartinLundbergSWEMFredrika IK18:31:11FIN
125117195VladimirIvanovRUSM18:32:15FIN
126118345IsakWillyssonSWEMOK Gynge18:34:31FIN
127119307PeterSkogertSWEMJMs Personalförening18:36:36FIN
128120197TomekJanssonSWEMTeam B3IT18:40:42FIN
129121135GiuseppeCicchettiITAMSci Club Gran Sasso Piana di Navelli18:43:29FIN
130122260ArkadiuszOgorzałekPOLM18:43:57FIN
131123216SörenKoskiSWEMBergens IF18:49:38FIN
132124196GeorgJakhellnNORMFossum IF18:52:13FIN
133125261RikardOlofssonSWEMMörbyfjärdens IF18:54:41FIN
134126285MartinPrinzAUTMSC-Lilienfeld18:57:15FIN
135127231MartinLundströmSWEMUppsala18:58:49FIN
136128222MårtenLevinSWEMForsmarks IF19:05:46FIN
137129122ThomasBergSWEM19:05:46FIN
138130339NiklasWennbergSWEMRandonneur Stockholm19:11:52FIN
139131282CzesławPłachytkaPOLM19:12:55FIN
140132158GunderForsSWEMJunosuando IK19:17:16FIN
141133201ThomasJernengSWEMNybro Ski19:18:42FIN
142134238JonasMadsenSWEMTeam AdelsCykel19:18:42FIN
143135306FredrikSjöholmSWEMNybro ski19:18:42FIN
144136130TonyBorgrydSWEMNybro ski19:18:42FIN
145137177KlausHankeFRAMPremanon Ski Club19:21:24FIN
146138181FabianHemström (U26)SWEMStorvreta IK19:24:32FIN
147139110TomasAlmqvistSWEMSärna SK19:29:23FIN
148140387ErikDanemarRUSMMoscow XSC19:36:04FIN
14997TheréseNordlundSWEFVästerås Skidklubb19:37:19FIN
150141362JanneNordlundSWEMRäddningstjänsten Jokkmokk19:44:30FIN
151142363NiklasBruhnSWEMÅlems OK19:44:30FIN
152143184AntonHierschlägerAUTMSU Eidenberg19:44:47FIN
153144303JonasSigvardsonSWEMGnosjö FK19:46:55FIN
154145277JohanPeterssonSWEMGnosjö FK19:46:55FIN
155146276DanielPeterssonSWEMGnosjö FK19:46:55FIN
156147319ErikSveningssonSWEMGnosjö FK19:46:56FIN
157148211GolwenKauffmannFRAM19:52:44FIN
158149146JonasEkebergSWEMAvesta OK19:56:46FIN
159150340PeterWesterlundSWEMHäverödals Sportklubb19:58:45FIN
160151305ThomasSjögren GustafssonSWEM20:07:45FIN
161152283StefanPraherAUTMSU Eidenberg20:08:21FIN
162153126JonasBergqvistSWEM20:23:40FIN
163154128PatrikBirganderSWEMAXA SC20:28:49FIN
164155229HenrikLundgrenSWEMKramfors-Alliansen20:31:09FIN
165156214PatrickKlasérSWEM20:33:18FIN
166157321ErikSvenssonSWEMAnundsjö if20:39:16FIN
167158328StefanUndvallSWEMFalun20:39:16FIN
168159281NiklasPittja Granlund (U26)SWEM20:49:06FIN
169160121BirgerBengtssonSWEMOK Gipen20:52:42FIN
170161207Stig H.JørgensenNORMNTNU BiL21:01:20FIN
171162301RoineSchölinSWEMLaholms IF OK21:04:04FIN
172163124KentBerglundSWEMIfk Bergvik21:04:33FIN
173164334TomasWaldebäckSWEMMälarö SOK21:05:36FIN
174165329CarlesValència NebotESPMPUIGCERDÀ ESQUÍ CLUB21:05:57FIN
1751051RianneDasselaarSWEFJokkmokks SK21:07:31FIN
176166309JimmySpolanderSWEMNorbergs CK21:18:19FIN
177167111JørgenAmdahlNORMNTNU-BIL21:21:04FIN
178168226JanneLindellSWEM21:22:04FIN
179169113PärAnderssonSWEMNorbergs CK21:25:59FIN
180170151Jan-RogerErikssonSWEMPuoltikasvaara IFF21:28:18FIN
1811116MariaHierschlägerAUTFSU Eidenberg21:35:01FIN
1821224IngridHellbergSWEFRehns Bk21:40:01FIN
183171120FredrikBarkskogSWEMUmara Sports Club22:05:39FIN
184172161ThomasForsströmSWEM22:08:51FIN
185173332AngusVillarGBRMParsons Green XC Ski Club22:34:33FIN
186174243GunnarMorellSWEMÄrna IF Uppsala Garnison22:36:00FIN
187175351SebastianAldénSWEMAvesta OK22:57:59FIN
188176290JörgenRasmussenSWEMNybroski23:02:51FIN
189177273MattiasPerssonSWEMTerribelthuesdays23:02:51FIN
190178278BjörnPeterssonSWEMIK Hakarpspojkarna23:07:17FIN
1911321ClaireKlasérSWEFOrsa23:07:17FIN
192179236ThomasLövenekeSWEMUmara Sportsclub23:15:31FIN
193180215OlliKoskelaFINMJaakon Samoojat23:26:07FIN
1941430KristinaBerggrenSWEF24:03:45FIN
195181270JensPantzareSWEMTeam Pantzare HB24:30:46FIN
196182173HasseGustafssonSWEMUmara Sportsclub24:39:30FIN
1971552ThereseNäsmanSWEF24:47:20FIN
197183295PatrikRungSWEMIk stern24:47:20FIN
199184335MikaelWallénSWEMStorvreta IK24:49:27FIN
200185191FabianHästbackaSWEMRembo IK24:55:23FIN
201186148GerthEkströmSWEMOk Skogsvargarna24:55:24FIN
202187117TaunoAntsmäeESTMRGB25:24:34FIN
203188203AndersJohanssonSWEMSundbybergs skidklubb25:37:04FIN
204189217KnutKronstadNORMRomerike Ultraløperklubb25:38:12FIN
2051613SabineHermsSWEF25:38:46FIN
206190324TobiasTannSWEM25:42:38FIN
207191157LennartFonadSWEM25:42:38FIN
208192138AlexCowan-SanluisGBRMParsons Green XC Ski Club25:58:12FIN
209193106JohnneAdermarkSWEMTeam B3IT28:22:41FIN
259AndreasOdungSWEMAmmarnäs IF14:20:42DNF
165MichaelFörsterGERMxc-ski.de A|N Skimarathon Team14:30:28DNF
27IngelaGahneSWEFEnebybergs IF13:10:59DNF
322RichardSylwanderSWEM18:48:54DNF
395JüriMarcinkeviczESTMSportravel Estonia/Sparta19:32:37DNF
53MariaRYDQVISTSWEFÄlvdalens IF09:39:48DNF
293TiitRiisaloESTM15:00:49DNF
166RobertGladGBRMAXA SC20:14:47DNF
360MatsMorellSWEMIFK Mora SK20:14:52DNF
149MikaelEldblomSWEMLugi20:24:13DNF
378SimonOswaldSWEM16:50:15DNF
326RikardTynellSWEMTeam Tynell08:29:50DNF
8HelenaEnqvistSWEFUmara Sportsclub13:10:32DNF
227StefanLindgrenSWEMHäverödals SK16:34:45DNF
256SimonNordlund (U26)SWEMJokkmokks SK07:46:09DNF
230SimonLundströmSWEMSTOORSTÅLKA06:56:46DNF
263RolfOlofssonSWEMAxa Sports Club08:51:31DNF
189JonasHägerSWEMLivgardets IK05:31:00DNF
114StefanAnderssonSWEMUppsala Vasaloppsklubb07:41:22DNF
212StefanKemiSWEMIFK Mora SK08:04:29DNF
172John-ArneGrønåsNORM08:22:30DNF
15KristinAgersborg (U26)NORF08:29:03DNF
23VeronicaNoringSWEF09:06:38DNF
327HansTörnblomSWEM09:06:38DNF
205SteinJohnsonNORMHuringen IF11:17:42DNF
145GerhardEckmaier sen.AUTMMariazellerland Classics06:02:18DNF
169FredrikGranlundSWEMMölndal Outdoor IF07:34:55DNF
29IngelaKoskiSWEFPuoltikasvaara IFF08:59:12DNF
167MaximilianGoldmannSUIMTV Unterstrass Zürich06:11:21DNF
198KarlJanyAUTMSKV Deutsch Kaltenbrunn03:05:53DNF
9EvaThorelliSWEFOK Gynge03:41:28DNF